Doğal Gaz Tüketim Desteği

• Kimler faydalanabilir?

3294 sayılı Kanun kapsamında olan veya dönemsel ihtiyaç sahibi olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda oldukları SYD Vakıflarınca belirlenen haneler faydalanabilir.

e-Devlet Kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunan Türk Vatandaşlarından doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet eden ve e-Devlet başvuru sürecinde seçtiği, kullanımda olan mesken türünde adına kayıtlı ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı doğal gaz aboneliği bulunan kişilerden ön eleme kriterlerini geçen ve SYD Vakıflarınca hak sahipliği kararı verilen kişiler faydalanabilir.

• Nasıl bir destek veriliyor?

Isıl harita baz alınarak belirlenen tutarlar ödeme dönemlerine göre iki eşit taksitte gerçekleştirilecek olup birinci ödeme dönemi Mart/Nisan ve ikinci ödeme dönemi ise Ekim/Kasım’dır.

Tutarlar bölgenin iklim koşullarına göre ısıl harita temel alınarak hazırlanan liste kapsamında hane başı 2022 yılı için yıllık 900 TL ila 2.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

• Nasıl başvurulur?

Bu sosyal yardım programına başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız herhangi bir yere gitmeden adlarına kayıtlı doğalgaz abone numarası ile e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapabilirler.